DZIEŃ MIŁOŚNIKÓW KSIĄŻEK – ZAKOCHANI W CZYTANIU

Jedni nie potrafią żyć bez kawy, inni bez muzyki, czy ulubionego dania. Są też tacy, którzy nie potrafią żyć bez książek. Ich świat obraca się wokół książki; na książce zaczyna i kończy. To po prostu styl życia nacechowany miłością do czytania. W bibliotekach, w księgarniach czują się oni jak ryba w wodzie. Rozmowa z nimi, to cudowna podróż wśród przeczytanych książek, to głód przeczytania kolejnych…
Każdy z nich ma swój sposób na czytanie, na poukładanie książek na półkach w domowych biblioteczkach, na miejsca w których czyta się najwygodniej. Wielu z nich wyrusza w miasto, by kupić jedną, a wraca z całym naręczem książek: „Innym razem kupię sobie ten sweter. Nie umrę bez nowego czajnika” 🙂
Przywiązują się do bohaterów, serii, światów, które znajdują w książkach. Ubolewają, gdy nie ma kontynuacji ulubionej serii, gdy wymarzona książka ma się ukazać w bliżej nieokreślonej przyszłości. Biorą udział w spotkaniach autorskich, dopytują o nowe pomysły na kolejne książki.
Świat Książkożercy to nie tylko same książki; to specjalna zakładka, to kubek „do czytania”, koc, poduszka, lampa… To pamiątki związane z bohaterami książek. To w końcu liczne fora i grupy skupiające Czytelników nie tylko od święta.
Nietrudno też zgadnąć, co podarować takiemu miłośnikowi książek w prezencie.

Ale Książkożerca to także wytrawny „myśliwy.” Wie jakie książki chce czytać; które są naprawdę dobre, a na które szkoda czasu. Nie ulega zachwytom krytyków, choć bierze pod uwagę. Nie odrzuca książki, bo ta ma „brzydką” okładkę. Nie czyta tylko dlatego, że właśnie jest moda na autora X czy Y. Wymienia się opiniami z innymi książkożercami, broni swoich wyborów, uzasadnia zachwyt lub rozczarowanie. Potrafi skutecznie przekonać do lektury, choćbyśmy wcześniej mieli sceptyczne zdanie. Nie boi się również rzucić książki w przysłowiowy kąt, jeśli ta okaże się nad wyraz nudna, czy byle jak napisana. Prawdziwy Książkożerca wyzwań się nie boi, ale też nie czyta „na akord.”

Miłośnicy książek są wśród nas! To pewne. W każdej z naszych filii spotykamy się z nimi; dopytują o nowości, dzielą wrażeniami po lekturze tych, które oddają. Nie szkoda im czasu na buszowanie wśród regałów. I dziś także na nich czekamy. Życzymy nieustającej miłości do czytania, do wizyt w bibliotece, do zapalania innych swoja pasją.
Drodzy Miłośnicy książek – niech zawsze Wam będzie z książką po drodze; w życiu, w podróży, w domowym zaciszu, do naszych bibliotek, w gronie przyjaciół i znajomych. Wszystkiego dobrego – książkowego. 🙂

Darmowe zdjęcia Książki