NARODOWE CZYTANIE W MIROSTOWICACH GÓRNYCH

NARODOWE CZYTANIE
03.09.2022
BALLADY I ROMANSE W BIBLIOTECE
W MIROSTOWICACH GÓRNYCH

Narodowe Czytanie – polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej została zapoczątkowana w 2012 roku z okazji Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza: „ostatni zajazd na Litwie.” Organizatorem akcji był prezydent Bronisław Komorowski, a pomysłodawcą pani Agnieszka Celeda.
Pragnieniem pomysłodawców było, aby literatura narodowa nie pojawiała się tylko w obszarze szkolnej edukacji, ale była obecna również w szeroko rozumianym życiu społecznym. Publiczne czytanie Pana Tadeusza odbyło się 8 września 2012 w dziesiątkach miejscowości z udziałem rzesz słuchaczy. Warszawskie czytanie epopei narodowej miało miejsce w Ogrodzie Saskim.

Tegoroczne narodowe czytanie dzieł Adama Mickiewicza odbyło się w jednej z naszych filii; uroczej bibliotece w Mirostowicach Górnych. Czytaniu sprzyjała piękna pogoda, wciąż jeszcze bujną zielenią zachwycające otoczenie, ale przede wszystkim Goście, Czytelnicy, Słuchacze, wśród których powitaliśmy panie radne z Gminy Żary: panią Barbarę Litewkę, oraz panią Elwirę Wentlant, członkinie Klubu Seniora oraz pana Mariusza Massiera, nauczyciela języka niemieckiego, pana Grzegorza z Bieniowa, nauczyciela historii, a także, oczywiście ekipę bibliotekarek z bibliotek gminy Żary, wraz z panią dyrektor Jadwigą Bakalarską.
Wśród czytanych utworów znalazły się między innymi: „Świtezianka”, „Kurhanek Marysi”, „Powrót taty”, „Pani Twardowska”, niektóre z nich czytane także przez naszych znakomitych Gości, oraz naszą Czytelniczkę, panią Katarzynę Kursę.
Po uczcie duchowej, był również czas na rozmowy przy pysznym cieście, herbacie i kawie – o co zadbała przesympatyczna gospodyni spotkania, pani Kasia Wilk – bibliotekarka z biblioteki w Mirostowicach Górnych.
Podsumowując spotkanie, można zaryzykować zdanie, że Mickiewicz w Mirostowicach Górnych wybrzmiał pięknie i kilka głosów i, że na długo zostanie w pamięci, a może i sercach słuchaczy. I że jest to wielka literatura, którą można czytać nie tylko „od święta”.

Fotorelacja na: https://www.facebook.com/Biblioteki-Gminy-%C5%BBary-103019677750457/photos/pcb.877377000314717/877375006981583

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *