Noc Bibliotek 2023

IX wydanie ogólnopolskiej Nocy Bibliotek odbyło się w tym roku pod hasłem „Absurd nie czytać”. Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą. W tym roku w wydarzeniu wzięło udział 6 filii Gminnej Biblioteki Publicznej z/s w Bieniowie: Olbrachtów, Mirostowice Górne, Mirostowice Dolne, Sieniawa Żarska, Lubanice, Łaz i siedziba i w Bieniowie. Podobnie jak w latach ubiegłych Noc Bibliotek cieszyła się dużym zainteresowaniem, a w spotkaniach, warsztatach, pogadankach, spotkaniach autorskich, ogniskach, wzięło udział kilkudziesięciu chętnych w wieku od 3 do 80 lat. Każda z filii przygotowała coś innego, dlatego każdy mógł wybrać coś dla siebie.
Filia w Olbrachtowie przeniosła uczestników do magicznego świata Harrego Pottera. Czytano fragmenty książki „Harry Potter i kamień filozoficzny”, w której poznano najważniejszych bohaterów serii. Słuchać trzeba było uważnie, bo później odbył się quiz o głównych postaciach książki. W chwili przerwy na niewielki poczęstunek zastanawialiśmy się, która część Harrego Pottera podobała nam się najbardziej i którą byśmy chcieli obejrzeć. Nasz wybór padł na część czwartą – „Harry Potter i Czara Ognia”. W trakcie oglądania filmu tworzyliśmy herby domów w Hogwarcie. Prawda, że nieźle nam wyszły? Do kompletu stworzyliśmy też lampiony w barwach Gryffindoru, Slytherina, Hufflepuff i Ravenclaw. Znaleźliśmy też chwilkę na gry planszowe i dyskusje o ulubionych bohaterach książek J.K. Rowling. Ciężko nam było opuszczać ten magiczny świat!
Filia Mirostowice Górne rozpoczęła wieczór od zabaw z chustą animacyjną w ramach integracji grupy. Potem nastąpiła projekcja filmu „Moja mama Gorylica”, po której uczestnicy snuli refleksję na temat relacji bohaterki z gorylicą, budowaniu więzi i o wzajemnym zaufaniu dziewczynki do zwierzęcia. Po poczęstunku nastąpiła dalsza część zabaw w postaci quizów bajkowych. Gra w kalambury, gra w czółko „Kim jestem?”, to pewniaki na takiej imprezie:). Potem dzieci pod hasłem „Kultura, a co to za zwierz?” miały narysować wylosowane przez siebie obiekty i umieścić na mapie świata. Na koniec spotkania uczestnicy otrzymali pamiątkowe zakładki przygotowane przez organizatorów. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas!
Tegoroczna Noc Bibliotek zainspirowana była twórczością „niepoważną” Patronki Roku 2023 – Wisławy Szymborskiej. Tej nocy, w filii w Sieniawie Żarskiej spotkano się przy ognisku. Kilkanaście osób włączało się do wspólnych rozmów, piekło kiełbaski, by za moment wziąć udział w zawodach sportowych. Nie mogło też zabraknąć chwili na czytanie. Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy wieźli udział w tym wydarzeniu. Szczególne podziękowania dla sołtysa Krzysztofa Stefanowicza, za pomoc w organizacji spotkania jak również wkład finansowy.
Kolejna filia – w Mirostowicach Dolnych, w ramach Nocy Bibliotek przygotowała spotkanie autorskie z Agnieszką Jordan-Gondorek autorką książek „Dziewczyna z warkoczem” i „Oszukać fatum”. Spotkanie zrealizowano w ramach DKK przy wsparciu Instytutu Książki i MKiDN. Następnie wysłuchano wykładu pana Wiesława Polita na temat zdrowego stylu odżywiania. Pani Klaudia Wypyszewska dyplomowana nauczycielka VINYASA, YIN I ASHTANGA JOGI RYT 200. zapoznała uczestników z tajnikami Jogi. Pani Halinka Joachimiak opowiedziała o swojej pasji tworzenia obrazów.
Jeśli ktoś miał ochotę na ognisko, wybrał się do filii w Lubanicach. Tam Noc w bibliotece rozpoczęła się od warsztatów jesiennych. Dzieci i dorośli wspólnymi siłami wykonywali piękne dekoracje. Wszystkie kompozycje pachniały lasem i jesienią. Gdy tylko zapadł zmrok, uczestnicy udali się na ognisko, podczas którego nie tylko mogli porozmawiać, pośmiać się i opowiadać zabawne i mroczne historie, ale także upiec kiełbaski i skorzystać z przygotowanego poczęstunku.
Od czytania wybranych fragmentów utworów polskich autorów rozpoczęto biblioteczną noc w filii w Łazie, bo „Absurdem jest nie czytać”, przy okazji można było poćwiczyć dykcję i porozmawiać o odczuciach związanych z lekturą. Śmiałkowie mogli nawet przystąpić do dyktanda, które dostarczyło wielu emocji podobnie jak stroje wypożyczone z filii biblioteki i teatru w Złotniku, w które mogli przebrać się wszyscy chętni Dzięki nim odegrać można było scenki rodzajowe, by szybko przenieść w świat baśni. Wyświetlona została również projekcja filmu ,,Pamiętniki Tatusia Muminka”. Noc zakończono wesołym turniejem w gry planszowe. Serdeczne podziękowania dla Pani Kasi z Łazu za dostarczenie pysznych napojów oraz herbaty do poczęstunku. W siedzibie GBP w Bieniowie spotkano się w piątek, 13 października, by spotkać się już po raz ostatni w ramach ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Wieczór i noc niewątpliwie zapadną nam w pamięci. Spotkanie rozpoczęliśmy od przeczytania książki o przygodach Fenka w „Bibliotece” oraz krótkim omówieniem roli biblioteki w życiu czytelników. Pokazaliśmy uczestnikom jak różne mogą być książki i jak piękne. Wspólnie obejrzeliśmy film pt. „Moja mama Gorylica” co dało okazję do chwili relaksu na miękkich podusiach i kocykach. Nie zabrakło zabaw ruchowych prac plastycznych oraz smacznego, zdrowego poczęstunku, który uczestnicy musieli przygotować sobie sami. Na zakończenie spotkania dzieci wpisały się do pamiątkowej księgi „Nocy Bibliotek” używając do tego magicznych piór.
Serdecznie dziękujemy za Waszą obecność i wspólnie spędzony czas przepełniony zabawą, rozmowami i serdecznością. Mamy nadzieję do zobaczenia już za rok!

refocus_ok
face_dts_fb

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *