02. 10. 2021 mieliśmy przyjemność gościć Panią profesor Joannę Zemlik, specjalistkę w dziedzinie stomatologii dziecięcej. Pani profesor w bardzo przystępny sposób przybliżyła temat dbania o higienę jamy ustnej, a co za tym idzie rozwój uzębienia na każdym etapie rozwoju dziecka, począwszy od życia płodowego, czyli w fazie ciąży. Wbrew pozorom, higiena jamy ustnej przyszłej mamy jest niezwykle istotna i ma ona niebagatelny wpływ na rozwój i zdrowie dziecka po narodzinach. Okazuje się, że przyczyna wielu chorób, nieraz bardzo wyniszczających i trwale wpływających na funkcjonowanie organizmu dziecka, ma swoje źródło właśnie w nieprawidłowej lub zaniedbanej higienie jamy ustnej. Pani profesor w kilku punktach objaśniła, jak w poszczególnych okresach rozwoju dziecka, wygląda dbanie o ten, jakże ważny aspekt zdrowia dotyczący jamy ustnej. Poniżej przytaczam niektóre z tych zaleceń. Więcej znajdziecie, drodzy Czytelnicy, pod niżej umieszczonym linkiem www.
• Ciąża
Prawidłowe odżywianie i suplementacja kobiety ciężarnej mają wpływ na przebieg ciąży, rozwój somatyczny dziecka oraz prawidłowy przebieg okresu adaptacyjnego noworodka. Przed zajściem w ciążę kobieta powinna mieć wyleczone uzębienie, a w trakcie ciąży odwiedzać stomatologa minimum raz w trymestrze, celem profilaktycznej aplikacji lakieru oraz profilaktycznej kontroli stanu przyzębia. Zapalenia dziąseł ciężarnych rozszerzające się na zapalenia przyzębia są niedocenianym czynnikiem ryzyka występowania porodu przedwczesnego i niskiej masy urodzeniowej noworodka. Wcześniactwo jest problemem interdyscyplinarnym wymagającym długotrwałego wspomagania rozwoju dziecka.
• Po urodzeniu
W okresie noworodkowym i niemowlęcym należy zwracać uwagę na prawidłowe odżywianie i suplementację dziecka oraz prowadzić stałą kontrolę dróg transmisji drobnoustrojów próchniczotwórczych do jamy ustnej dziecka. W okresie fizjologicznego bezzębia czynności higieniczne należy wdrażać od okresu noworodkowego: gazikiem nawiniętym na palec wskazujący, zwilżonym przegotowaną wodą należy oczyszczać wały dziąsłowe z resztek pokarmu. Po pojawieniu się pierwszych zębów mlecznych, czynności higieniczne należy przeprowadzać z użyciem pasty do zębów przeznaczonych do pielęgnacji uzębienia mlecznego dla dzieci do 24 miesiąca życia. Należy zwracać uwagę, aby dziecko nie połykało preparatu.
Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym powinna odbyć się w 1 roku życia. Przy braku przeciwwskazań, uzębienie mleczne należy lakierować.
• Dzieciństwo
W okresie pełnego uzębienia mlecznego uwagę należy zwracać na prawidłowe odżywianie i suplementację diety dziecka. Oprócz prawidłowego składu jakościowego i ilościowego pożywienia istotna jest również konsystencja pokarmu, mobilizująca dziecko do prawidłowego rozdrabniania/żucia pokarmu: produkty z gruboziarnistej mąki (pieczywo, makarony), warzywa i owoce ze skórką na surowo, kasze, nierozdrobnione mięso, nasiona – sezam, dynia, słonecznik). Codzienna higiena jamy ustnej wykonywana dwa razy dziennie powinna być nadzorowana/kontrolowana przez osobę dorosłą.
• Przedszkole i szkoła
Okres przedszkolny i szkolny to okres kształtowania kompetencji zdrowotnych dziecka. Edukacja zdrowotna dotycząca prawidłowego odżywiania i suplementacji, codziennej aktywności fizycznej, codziennej higieny jamy ustnej, konieczności odbywania wizyt kontrolnych minimum dwa razy w roku oraz profilaktyki profesjonalnej warunkować będą stałe kontrolowanie czynników ryzyka występowania choroby próchnicowej. Wielokierunkowe działania profilaktyczne podjęte w wieku rozwojowym przyczyniają się do przedłużenia funkcjonowania własnego uzębienia.
Źródło: http://wczp.kielce.uw.gov.pl/czp/dbamy-o-zdrowie/konsultanci-o-zdrowiu/joanna-zemlik-konsultan/8176,Lek-dent-Joanna-Zemlik-Konsultant-wojewodzki-ds-stomatologii-dzieciecej.html
Podsumowując, cały wykład był niezwykle interesujący, tym bardziej, że Pani profesor przytoczyła wiele przykładów ze swojej praktyki i doświadczenia z małymi pacjentami, nie męcząc statystkami, mówiła również o badaniach i postępach medycyny w danym zakresie. Pogłębiło to nie tylko dotychczasową wiedzę słuchaczy, ale uświadomiło również, jak wiele stereotypów i błędnych przekonań na temat higieny jamy ustnej (nie tylko) dziecka funkcjonuje w codziennym życiu.
Po spotkaniu pozostał niedosyt i nadzieja, że to nie jedyne spotkanie z Panią profesor, a następne będą równie interesujące, wzbogacające wiedzę o tym, co dla każdego człowieka jest najważniejsze – wiedzę o tym, jak dbać o zdrowie w o wiele szerszej perspektywie, niż tylko stomatologicznej.
Dziękujemy.