Gminna Biblioteka Publiczna Gminy Żary z siedzibą w Bieniowie była organizatorem tegorocznej, piętnastej już Wystawy Pasji Twórczych Bibliotekarzy. W tym roku otwarcie wystawy odbyło się w bibliotece w Lubanicach i połączone było z obchodami Dnia Bibliotekarza.
Na wystawie zaprezentowało się dwudziestu bibliotekarzy z całej Polski, min ze Szczecina, Tarnowca, Przemyśla, Białegostoku, Częstochowy, Żar i z gminy Żary. Zaprezentowali swoje pasje m.in. malarstwo, decupeage, rękodzieło artystyczne, fotografie, poezje, zbiór kart typu „JOKER”, a także kolekcję butów damskich.
W spotkaniu wzięli udział Wójt Gminy Żary Leszek Mrożek, Radny Gminy Żary Marek Kaźmierczak, ksiądz Robert Decker, dyrektor SP w Lubanicach Kinga Grzelak, sołtys wsi Lubanice Przemysław Tomaszewski, sołtys wsi Łukawy Alina Banasiak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żarach Beata Kłębukowska, były dyrektor Miejskiej Biblioteki Publiczne w Żarach Jan Tyra, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żaganiu Magdalena Śliwak oraz inni przyjaciele biblioteki.
Z okazji Dnia Bibliotekarza Pan Wójt Leszek Mrożek złożył życzenia wszystkim bibliotekarzom, wręczył upominki oraz zaprosił na degustację wspaniałego tortu w kształcie książki.
Na zakończenie spotkania wystąpił Mateusz Koszela z Nowogrodu Bobrzańskiego, dziennikarz, pasjonat wypraw autostopem, twórca akcji charytatywnej „Podaj piłkę dzieciom”, bohater fanpejdżu na Facebooku: Autostopem w świat sportu. Podczas godzinnego spotkania opowiadał o podróży autostopem do Ameryki Południowej. Opowiadał o pomyśle na wyjazd, o pożegnaniu w Polsce przez mamę, o tysiącu przebytych kilometrów po Ameryce. A wszystko to autostopem z plecakiem i namiotem na plecach. Pokazywał meksykańskie sombrero, kolumbijskie fawele, poznanych wolontariuszy, którzy tam mieszkają, pracują i próbują zmieniać świat. A on wraz z kilkoma koleżankami z Argentyny, Polski i Holandii rozdawał biednym dzieciom piłki, zyskując ich uśmiech i zaufanie. Podróż trwała siedem miesięcy i trudno było ją opowiedzieć w 60 min.
Po spotkaniu można było zakupić książki napisane przez polskiego podróżnika, wydane przez Argentyńskie wydawnictwo a wydrukowane w Azji.