Pod koniec lipca w Bibliotece w Olbrachtowie odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Jego uczestniczki omówiły książkę Grażyny Mączkowskiej „Powiedz, że mnie kochasz, mamo”.
Główną bohaterką powieści jest Gabi, która mimo upływu kilkudziesięciu lat wciąż nie potrafi uporać się z piętnem przeszłości. W trakcie rozmów z przyjaciółką wraca do czasów swojego dzieciństwa, w którym doznała fizycznej i psychicznej przemocy. Będąc dzieckiem alkoholika boryka się z syndromem DDA i mimo uporządkowanego życia przy boku kochającego męża i dwójki dzieci nie jest do końca szczęśliwa. Jako dorosła kobieta próbuje znaleźć odpowiedzi na nurtujące ją pytania. Chce zrozumieć swoją matkę, która nie odeszła od męża, fundując swoim dzieciom życie w ciągłym strachu, stresie i upokorzeniu. Gabrysia ma do niej żal i pretensję o brak rodzinnego ciepła i zrozumienia potrzeb małego dziecka. Jest przekonana, że gdyby matka otoczyła dzieci większą miłością, zarówno ich dzieciństwo jak i dalsze życie nie byłoby napiętnowane przykrymi wspomnieniami.
Debiutancka powieść Grażyny Mączkowskiej porusza czytelnika i nakazuje zastanowić się nad własnym podejściem do wychowania dzieci. Zwraca uwagę na potrzebę zarówno miłości, jak i stworzenia bezpiecznego dzieciństwa. „Powiedz, że mnie kochasz, mamo” to obraz przeżyć dziecka dotkniętego emocjonalną huśtawką panującą w domu alkoholika. Powieść wzrusza, wzbudza ogromne emocje i na długo nie pozwala zapomnieć o tym, jak ważne dla dziecka jest dorastanie w atmosferze miłości, spokoju, akceptacji, wzajemnego zrozumienia i poszanowania drugiego człowieka.