Poniedziałek 19 lutego, był w naszej bibliotece ostatnim dniem ferii. Tego dnia zakończyliśmy cykl pięciu spotkań, których główną tematyką była historia Bieniowa w kontekście 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Pierwszego dnia, do biblioteki przybył pan Stanisław Zaleszczak, mieszkaniec Bieniowa, który opowiadał o zasiedleniu Bieniowa, o życiu na ziemiach odzyskanych i o najważniejszych wydarzeniach tamtych dni. Nawiązał do roku 1918 i pytał dlaczego rok 2018 jest taki ważny dla naszego państwa i dla nas wszystkich. Opowiadał co mieściło się na miejscu biblioteki, sklepu czy świetlicy.
Następnym punktem programu był spacer po Bieniowie, ze szczególnym zwróceniem uwagi na zagospodarowanie terenu i rozmieszczenie ważnych budynków we wsi. Dzień pierwszy zakończyły gry i zabawy w bibliotece.
Drugi, trzeci i czwarty dzień spędziliśmy na tworzeniu makiety Bieniowa. Nie było to łatwe zadanie. Uczestnicy poznali zasady skali. I z przyniesionych przez siebie pudełek wybierali te, które najbardziej nadawały się na budynki. Łatwo nie było, ale mimo wielu trudności stworzyli przepiękną wizualizację miejscowości, na której znajdują się ważniejsze budynki wsi.
Po ciężkiej pracy… był czas na przyjemności. Jak z rękawa wyciągnęliśmy liczne gry i zabawy. Przy kalamburach, dzieci, musiały wykazać się kreatywnością i spostrzegawczością. Prosta gra chińczyk obudziła w nich spryt oraz ducha rywalizacji oraz nauczyła jak przegrywać z godnością.
Makieta powstawała długo, ale warto było czekać. W chwili obecnej jest do obejrzenia w bibliotece.
Trzeciego dnia ferii odwiedził nas pan Marek Kaźmierczak, radny Gminy Żary, który opowiadał o swoim dzieciństwie tutaj, dodał kilka szczegółów o historii Bieniowa i przyniósł ze sobą małe „conieco”, który uczestnicy dostali na zakończenie zajęć.
W ostatnim dniu zajęć, na podsumowanie, dzieci wysłuchały legendy o dobrej Błozewce, która opiekowała się mieszkańcami Zagórza. Zabrała się razem z wszystkimi w długą podróż na ziemie odzyskane i do dzisiaj, jak głosi legenda, ma nas mieszkańców Bieniowa w swojej opiece. A można ją znaleźć w małej rzeczce Szyszynce, przepływającej opodal. A jak to dokładnie było można przeczytać w „Legendach Bieniowskich”, małej książeczce wydanej przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi „Razem” w Bieniowie, a użyczonej na czas zajęć przez panią Urszulę Chomont, prezes Stowarzyszenia.
Oczywiście dzień zakończył się jak zwykle zabawami w bibliotece. Zabawy były urozmaicone i dziwnym sposobem przypominały zabawy naszych rodziców i dziadków 🙂
Był to wspaniały czas który spędziliśmy wspólnie. A dzięki zabawie w „szukanie skarbu”, uczestnicy poznali bibliotekę od podszewki 🙂 Bardzo dziękujemy za liczne uczestnictwo.
Zapraszamy wszystkich chętnych na kreatywne zajęcia, które odbywają się w piątki od 14:30 do 16.00.