PONADCZASOWA MOC BAŚNI I BAJKI

NOC Z ANDERSENEM

„Życie to najbardziej zdumiewająca bajka.“

(Hans Christian Andersen)

14.04.2023  Biblioteki Gminy Żary z/s w Bieniowie zorganizowały w kilku filiach spotkania ph: „Noc z Andersenem”, tym samym dołączając do wielu innych bibliotek w kraju i za granicą upamiętniających w ten sposób wielkiego bajkopisarza Hansa Christiana Andersena. I chociaż był on pisarzem nie tylko dla dzieci – to właśnie ten aspekt jego twórczości najmocniej jest akcentowany i popularyzowany.

Filie, w Drożkowie, Kadłubi, Mirostowicach Dolnych, Bieniowie, Sieniawie Żarskiej i Złotniku na ten jeden, długi, kwietniowy wieczór zaprosiły dzieci do baśniowej podróży. To była jeszcze jedna, wspaniała sposobność, by do tych baśni, ich niezwykłego klimatu, przesłania i emocjonalności wrócić kolejny raz. Ta niecodzienna wizyta w bibliotekach, gdy oprócz spotkania z baśnią, organizatorki zadbały również o zabawy integracyjne, zajęcia plastyczne nawiązujące do baśni Andersena, pyszny poczęstunek, była dla dzieci radosnym przeżyciem, odkrywaniem biblioteki jako miejsca, gdzie jest przestrzeń dla ich talentów, pomysłów, energii. Nie zapominajmy też o tym, że chociaż Andersen napisał wiele baśni dla dzieci, uznawał je jako ładne „pudełka”, które dzieci oglądają, ale to dorośli zaglądają do środka. Tak więc, Andersena można czytać rodzinnie i każdy znajdzie w jego baśniach coś dla siebie.

Warto wspomnieć, że „Noc z Andersenem” została zainicjowana i rozpowszechniona przez czeskich bibliotekarzy. Z roku na rok, coraz więcej bibliotek organizuje „Noce z Andersenem”. Z roku na rok, dzięki takiej i podobnym inicjatywom, powiększa się grono młodych Czytelników w naszych bibliotekach, którzy odkrywają, że książki – to niezgłębione źródło baśni, przygody i zwyczajnej radości czytania.

Po obszerniejszą relację zapraszamy serdecznie na nasz fejsbukowy profil: https://www.facebook.com/profile.php?id=100066816806379

You May Also Like