SKĄD SIĘ WZIĄŁ DZIEŃ BABCI, ORAZ DZIEŃ DZIADKA?

OTO ZAGADKA – SKĄD SIĘ WZIĄŁ DZIEŃ BABCI, ORAZ DZIEŃ DZIADKA?
Spróbujemy sobie na tę zagadkę odpowiedzieć.
Dzień Babci i Dzień Dziadka obchodzimy 21 i 22 stycznia. Pomysł narodził się w roku 1964 i wyszedł do twórców tygodnika „Kobieta i Życie.” Idea ta, została podchwycona rok później przez „Tygodnik Poznański.” Przyczynkiem do tego, był w Poznaniu, aktorki Mieczysławy Ćwiklińskiej, która obchodziła akurat swoje 85 urodziny i z tej to okazji otrzymała oprócz kwiatów i życzeń, tort z napisem: „Dla babci.” Rok później Ekspress wieczorny ogłosił 21 stycznia, Dniem Babci. Długo nie trzeba było czekać, by cała Polska zaczęła obchodzić Dzień Babci. I nie tak od razu ustalono Dzień Dziadka. W latach 70 telewizja polska ogłosiła na propozycję daty dla Dnia Dziadka. Początkowo pojawiła się data 30 maja, dzień ten był dniem urodzin Mieczysława Fogga. Termin się jednak nie przyjął. Zaczęto obchodzić Dzień Dziadka tuż po dniu Babci i patrząc z perspektywy czasu, trudno byłoby o lepsze daty 🙂
A jak się ma Dzień Babci i Dziadka na świecie?
W Bułgarii na przykład obchodzi się tylko Dzień Babci – „Babin den” także 21 stycznia. Ale większa część kraju obchodzi je 20 stycznia.
We Francji dzień ten obchodzony jest od 1987 roku i przypada on na pierwszą niedzielę marca, a dziadkom – na pierwszą niedzielę października. Pomysłodawcą święta był producent Kawy Babci – Le Café Grand’Mère.
Święto babć i dziadków to po włosku La Festa dei nonni i przypada ona 2 października, a ustanowione zostało w 2005 roku, czyli całkiem niedawno. Co ciekawe, datę wybrano nieprzypadkowo – tego dnia w Kościele katolickim przypada jednocześnie święto Świętych Aniołów Stróżów.
W Niemczech Großeltern-Tag, a więc Święto Dziadków. Przypada ono w pierwszy poniedziałek września.
W Wielkiej Brytanii National Grandparents Day obchodzi się w pierwszą niedzielę października.
W Estonii Dzień Babci i Dziadka celebrowano po raz pierwszy w 2010 roku. Święto to ustanowiono na drugą niedzielę września. A dla odmiany w Holandii Opa- en Omadag, nie ma konkretnej daty tego święta – jest to obchodzone w różnych terminach. W Hiszpanii natomiast jest to 26 lipca.
W USA odpowiednikiem Dni Dziadka i Babci jest Narodowy Dzień Dziadków – ang. National Grandparents Day. Ma ono bardzo szlachetną ideę. Marian Lucille Herndon McQuade, podjęła działania, by przekonać społeczeństwo, że dzień, który w całości byłby poświęcony osobom starszym jest bardzo potrzebny. Chciała w ten sposób zwrócić uwagę ludzi na los osób starszych, które przebywają w domach opieki, oraz na ich samotność.
Japonia jest krajem, w którym nie obchodzi się co prawda dnia Babci czy Dnia Dziadka, ale kraj ten charakteryzuje szczególny szacunek dla osób starszych, a od 1966 roku Japończycy świętują Dzień Szacunku dla Wieku. Święto to przypada na 15 września.
Niezależnie jednak od ustalonych dat – wszystkim Babciom i Dziadkom dużo miłości, szacunku, podziwu i wdzięczności od bliskich, a od wnucząt szczególnie, każdego dnia!
Darmowe zdjęcia Kobieta

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *