Historycznie w Bieniowie

W piątkowe popołudnie gościliśmy u siebie panów Grzegorza Kohlmana oraz dr Maksymiliana Frąckowiaka współpracownika stowarzyszenia POMOST oraz mieszkańców Bieniowa, którzy przyszli na spotkanie.

Zaczęliśmy od przypomnienia przebiegu bitwy dwóch armii pancernych niemieckiej i radzieckiej. Bitwa była długa i zacięta, walczono o każdy dom, zagrodę i skrawek ziemi. Ucierpiała na tym ludność cywilna, po obu stronach były duże straty w ludziach i sprzęcie.

Poległych chowano na polu walki, przy domach, w sadach i wzdłuż dróg.  Takimi właśnie grobami zajął się pan dr Frąckowiak, odszukując i odkrywając groby. W samym Bieniowie odnaleziono kilkanaście grobów. Szczątki poległych zostały przeniesione na Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Żarach oraz Niemiecki Cmentarz Wojenny w Starym Czarnowie.

W grobach odnaleziono żołnierskie nieśmiertelniki, rzeczy osobiste, odznaczenia i broń. Na tej podstawie udało się zidentyfikować poległych. Do dnia dzisiejszego na ścianach domów można odnaleźć  dziury po ostrzale artyleryjskim.

Prelekcja zakończyła się dyskusją oraz wspomnieniami najstarszych mieszkańców Bieniowa. Spotkanie odbyło się dzięki współpracy Stowarzyszenia „Razem” oraz GBP Gminy Żary w Bieniowie

Nie przegap!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *