Wielka Gala

W ubiegły w piątek w naszej gminie miało miejsce wielkie wydarzenie – gala Czytelnik Roku 2018.

Na uroczystość zaprosiliśmy dzieci i młodzież z najwyższą liczbą wypożyczeń oraz uczniów klas pierwszych i drugich szkół podstawowych.

Nie było to oficjalne spotkanie. Nasi goście, przekraczając próg świetlicy w Bieniowie, wkraczali  w baśniowy świat książek, nieograniczonej wyobraźni, dziwnych postaci i całej plejady wróżek. A tych wszystkich bohaterów można było spotkać na łamach książek udostępnionych na regałach. Z jednej strony wyłaniał się imponujący zamek w formacie 3d, z kart innej wynurzał się statek pod pełnymi żaglami, a jeszcze z innej  korowód księżniczek. Kilka kroków dalej czekały ze słodkim upominkiem Wróżka Zębuszka i Dobra Wróżka, a Czerwony Kapturek wprowadzał do świata baśni. W sali panował kolorowy półmrok.  Jedno miejsce było specjalnie oświetlone, na podłodze w tym miejscu lśniły kolorowe gwiazdy. Na scenie dumnie stały książki, zachwycając swoją wielkością. Wśród gości można było spotkać pozostałych gospodarzy czyli Mędrca i jego Pomocnika, Pandę, Jednorożca, Misia oraz Pirata i Elfy, którzy dbali o przybyłych.

Gdy wybiła godzina 17:00, na środku pojawiły się bajkowe postacie, na czele których stał Mędrzec. Dołączył do nich Przewodniczący Rady Gminy Leszek Kasprów, Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Zdrowia Barbara Litewka oraz Radny Kazimierz Domaradzki. Mędrzec przywołał do siebie, wszystkie dzieci które chodzą do klasy pierwszej i drugiej szkoły podstawowej. Miało rozpocząć się pasowanie na czytelnika jednak zaginęła przysięga. Elfy jej szukały, przynosiły książki pt. „Gdzie spędza wakacje Królowa Śniegu”, „Instrukcja obsługi latającego kufra”  czy „Prawdziwa historia o tym, jak to z Brzydkim Kaczątkiem było”, a przysięgi brak. Mędrzec jasno powiedział, że była na ogromnym piórze. Bardziej spostrzegawcze od Elfów były dzieci, które zauważyły że Mędrzec ma pióro na plecach przypięte do pasa! Mędrzec chodził w kółko, obracał się za sobie jednak pióra  nie znalazł. Na szczęście dzieci podały mu pióro i można było przystąpić do pasowania.

Słowa pasowania:

Uwaga, uwaga!
Panowie! Panie! Zaraz odbędzie się Pasowanie.
Naszym świadkiem miał być Słoń Trąbalski,
ale nie przybył – zapominalski.
Nagrywać miały „Dwa Michały”, lecz tak krążyły, że się zgubiły.
Zaproszenie przyjęła „Kaczka Dziwaczka”, niestety szuka pocztowego znaczka.
W tej sytuacji, moi mili, chcę, byście wszyscy świadkami byli…
Więc uroczyście prawa rękę podnoście i słowa przysięgi powtórzcie wzniośle:
Przyrzekamy książki czytać i szanować,
dumnie do plecaka chować.
Z wszystkimi w zgodzie żyć,
i dobrym Czytelnikiem być!

(słowa pasowania napisała pani Bronisława Kuczko, emerytowana bibliotekarka z Lubanic)

Każde dziecko zostało odznaczone piórem, a pomocnicy wręczali im czekoladę od Wójta Gminy Żary Leszka Mrożka oraz książeczki z serii „Przygody Fenka” oraz pamiątkowy dyplom.  

Kolejny punkt programu zaczęliśmy od przeczytania opowiastki „Jajo Orła” de Mello. Było to specjalne podziękowanie dla rodziców wszystkich zaproszonych gości. To dzięki nim, mogliśmy po raz kolejny zorganizować galę Czytelnik Roku 2018. Brawami podziękowaliśmy rodzicom za wszczepienie dzieciom nawyku czytania.

Dyplomy dzieciom wręczali radni Barbara Litewka i Kazimierz Domaradzki w asyście bajkowych postaci. I wtedy wyszło na jaw, że bajkowymi postaciami są Panie pracujące w Bibliotekach.

Punktem kulminacyjnym gali był występ dziecięcej grupy teatralnej „XDeLol” ze  Złotnika w  spektaklu „Porwanie Mikołaja”. Na podstawie scenariusza Grzegorza Śmiałka i w reżyserii Urszuli Golec. Wszystkie Elfy, Detektywi, oraz Policjant to czytelnicy ze Złotnika. To był rewelacyjny występ młodych ludzi, którzy kreatywnie i z pasją wchodzą w dorosłe życie.

Dziękujemy za obecność, mamy nadzieję, że spędziliście czas w miłej atmosferze i dobrze się bawiliście. Mamy również nadzieję, że prestiżowe zaproszenie najlepszych czytelników, będzie motywacją dla pozostałych.

Pozdrawiamy

Zespół pracowników z GBP

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *